„Siedem księżniczek i kubki w siedmiu kolorach"

19.05.2023 - dzieci z grupy II poznały bajkę "Siedem księżniczek" Smiljany Coh.

Dawno, dawno temu, żyło sobie siedem księżniczek. Były kochającymi się siostrami i nie wyobrażały sobie życia bez siebie. Wspólnie jeździły konno, skakały po górach liści i urządzały niezapomniane imprezy. Bez siebie nawzajem nie mogłyby żyć. Niestety, przyszedł czas, kiedy księżniczki bardzo się pokłóciły. W zamku, w którym wcześniej było głośno i radośnie, zapanowały spokój i cisza. Nikt nie rozrabiał, nie bawił się, nie żartował. Siostry nie miały zamiaru się pogodzić. Czy coś może zmienić tę sytuację? Co musi się stać, żeby księżniczki się pogodziły?

Okazało się, że siostry szybko zrozumiały, że tęsknią za sobą i bardzo się kochają.

Przedszkolaki odkryły, że każda z księżniczek była inna, czym innym się interesowała, co innego sprawiało jej przyjemność. Na podstawie obrazków przypisywały poszczególne krążki do każdej z księżniczek. Te same krążki wykorzystały do układania rytmów i obrazkowego sudoku.

Kolejne zadanie polegało na ułożenie obrazka na podstawie wzoru. Dzieci dociekały, jaki wzór udało im się ułożyć na macie i w jaki sposób łączy się z omawianą książką.

Następne wspólnie tworzyły kod przez wybrane grafiki kojarzące się z omawianą książką oraz budowały dowolne wieże z siedmiu kubków w różnych kolorach. Sprawdzały czy wieże są takie same, czy powstały różnorodne budowle. Rozmawiały o tym, że wszystkie spełniły warunki zadania i wszystkie są piękne mimo, że każda inna. Z nami jest podobnie, różnimy się wyglądem, zainteresowaniami, ulubionym sposobem spędzania czasu. Wzajemnie możemy się od siebie wiele nauczyć, korzystać z różnic, cieszyć się z nich. Różnice nie powinny być źródłem konfliktów.

Wiesława Twardowska