"W Elblągu, Fromborku i Lidzbarku"

26.09.2023 - Ula z grupy III opowiedziała dzieciom o swoich wakacjach w Elblągu.

Elbląg to jedno z najstarszych miast w Polsce. Poznaliśmy legendę o piekarczyku, który jest symbolem Elbląga. To on zamknął przed napastnikami Bramę Targową, przecinając liny kratownicy łopatą, którą ładuje się chleb do pieca. Jego wyczyn upamiętniają dwa kamienie wmurowane w Bramę Targową i dwie łopaty chlebowe odciśnięte nad jej wejściem. Zobaczyliśmy również Park Piekarczyka i kaskady w Parku Dolinka.

Ogromne zainteresowanie przedszkolaków wbudził widok statku płynącego Kanałem Elbląskim po ... trawie :) Wszyscy mieli ochotę na taki rejs!

Poznaliśmy też inne atrakcje Elbląga: kościół św. Mikołaja, fragment wąskiej uliczki między kamienicami, elbląski pomnik-czołg T-34 oraz tajemnice zabytkowego elbląskiego młyna wodnego.

Razem z Ulą odwiedziliśmy też Frombork - miasto, którego historia wiąże się z Mikołajem Kopernikiem. Choć słynny astronom urodził się w Toruniu, to jednak we Fromborku spędził prawie 40 lat. Zobaczyliśmy zespół katedralny na wzgórzu, pomnik i Wieżę Kopernika. Dowiedzieliśmy się, z czego zasłynął polski astronom.

Na koniec Ula zaprezentowała dzieciom zdjęcia z Pikniku Naukowego oraz pamiątki przywiezione z wakacji.

Serdecznie dziękujemy Uli za podzielenie się wspomnieniami z rodzinnych wakacji i życzymy wielu ciekawych podróży!