"Aikido"

29.09.2023 - Mateusz z grupy III opowiedział dzieciom o swojej pasji - aikido.

Aikido to japońska sztuka walki polegająca na wykonywaniu uników, przepuszczeń, dźwigni oraz rzutów. Podstawą jest tu wykorzystanie mocy rywala przeciw niemu samemu. Głównym punktem treningów jest unikanie ataków i obrona przed nimi, a nie atakowanie przeciwnika, dlatego nazywa się ją sztuką wojenną bez walki.

Mateusz zapoznał dzieci z różnymi rodzajami sztuk walki oraz ubiorem do aikido. Podczas treningu Mateusz wykorzystuje keikogi w kolorze białym i biały pas obi, który owija dwukrotnie wokół ciała. W aikido stosuje się system stopni uczniowskich kyū i mistrzowskich dan, typowy dla sztuk walki wywodzących się z Japonii. Osoba początkująca nie posiada żadnego stopnia (mo kyu). Otrzymanie wyższego stopnia wiąże się z egzaminem praktycznym. Mateusz posiada stopień kyū i zdobył już jedną belkę. Jego nauczycielem i przewodnikiem jest sensei, który ma stopień mistrzowski.

Dzieci poznały podstawowe zwroty w języku japońskim (rei - ukłon; onegai shimasu - powitanie "proszę mnie nauczyć") oraz pozycje (np. seiza - siad klęczny na piętach). Razem z Mateuszem uczyły się liczyć do 10.

Mateusz poprowadził ćwiczenia rozgrzewające, a następnie zaprosił dzieci do wspólnych zabaw i ćwiczeń.

Serdecznie dziękujemy Mateuszowi za podzielenie się swoją pasją i życzymy wielu sukcesów w sporcie!