"Drzewo"

W październiku w ramach realizacji innowacji „DZIECKO PRZYJACIELEM PRZYRODY” dzieci z grupy II wzbogacały swoją wiedzę na temat drzew.

Podczas realizacji zajęć dzieci dowiedziały się, że:
• drzewo składa się z korzeni, pnia, gałęzi i liści lub igieł,
• korzenie dostarczają drzewu wodę,
• w drzewie płyną soki,
• kora jest ubraniem drzewa, które je chroni przed różnymi niebezpieczeństwami z otoczenia,
• drzewo w ciągu życia rośnie, a wraz ze wzrostem powiększa się jego pień,
• słoje wyznaczają wiek drzewa,
• drzewo w różnych porach roku się zmienia.

Dzieci obejrzały również prezentację multimedialną o piętrach lasu, wymieniały drzewa, krzewy które należą do poszczególnych warstw.
Następnie zorganizowaliśmy wyprawę z lupami do ogrodu przedszkolnego w poszukiwaniu drzew liściastych i iglastych.
Dzieci starały się nazywać poszczególne drzewa. Porównywały i mierzyły obwód pni drzew.
Aktywnie spędzaliśmy czas i bawiliśmy się materiałami przyniesionymi z ogrodu przedszkolnego. Zwróciliśmy uwagę na to, iż drzewo zmienia się w zależności od pory roku.

Celem zajęć było zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska w którym żyjemy oraz wzbogacenie wiadomości na temat drzew rosnących w naszym najbliższym otoczeniu.