"Dziecko Przyjacielem Przyrody"

Innowacja pedagogiczna

dzieci.jpg (18 KB)
„DZIECKO PRZYJACIELEM PRZYRODY”- to innowacja pedagogiczna opracowana przez nauczycielkę przedszkola p. Annę Wierzbicką i prowadzona w roku 2020/2021 w grupie II.

Istotą innowacji jest wzbogacenie wiedzy dzieci w zakresie edukacji przyrodniczej, najbliższego otoczenia oraz edukacji ekologicznej:
 wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka w zakresie rozbudzania świadomości ekologicznej;
 kształtowanie postaw proekologicznych;
 zwrócenie uwagi dzieci na ważne aspekty ochrony przyrody i naturalnego środowiska;
 umiejętność reagowania na niewłaściwe zachowania innych wobec przyrody;
 stwarzanie sytuacji sprzyjających poznawaniu przyrody, budzeniu zainteresowania nią i ukierunkowania wiadomości dzieci na wartości ekologiczne.

Głównym założeniem innowacji „DZIECKO PRZYJACIELEM PRZYRODY” jest zbliżenie dziecka do świata przyrody i poprzez poznawanie go - dostrzeganie jego piękna, nabywanie opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, kształtowanie mądrego i umiejętnego współżycia człowieka z przyrodą, rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi.

Edukacja przyrodniczo-ekologiczna sprzyja też rozwojowi umysłowemu i emocjonalnemu, wpływa na rozwój uczuć estetycznych i osobowości, kształtuje cechy charakteru, potrzeby i zainteresowania.