„Nie śmiecimy, nie brudzimy – o przyrodę się troszczymy”

17.09.2021 - dzieci z grupy III wzięły udział w 28. Akcji Sprzątanie Świata – Polska 2021, przebiegającej pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”.

Celem akcji jest ograniczanie ilości śmieci w naszym otoczeniu i kształtowanie nawyku segregowania odpadów.

Akcja „Sprzątanie świata” to doskonały moment, aby przyjrzeć się temu, ile śmieci jest w naszym najbliższym otoczeniu.

Podczas zajęć dzieci obejrzały film edukacyjny, w którym biolog Magdalena Jarzębowska opowiada o zagrożeniach płynących z nadmiernej produkcji plastiku (Uniwersytet Dzieci).

Po filmie dzieci starały się odpowiedzieć na następujące pytania:

• co się dzieje z plastikowymi śmieciami, które wyrzucamy do kosza na plastik?
  • co się dzieje z plastikowymi śmieciami, jeśli wyrzucimy je do zwykłego, zbiorczego kosza?
  • jak długo rozkłada się plastik?
  • co może się przytrafić zwierzęciu morskiemu, które natrafi w wodzie na plastikowe śmieci?

W dalszej części zajęć  dzieci wysłuchały treści listu od zwierząt leśnych.

List miał na celu:

• zwrócenie uwagi na pozostawianie w czystości miejsc naszego wypoczynku,
  • kształtowanie nawyku nieśmiecenia,
  • rozwijanie troski o zwierzęta oraz dbałości o estetykę otoczenia.

Dzieci odpowiedziały na prośbę zwierząt i pomogły posprzątać „leśną polanę”, zwracając uwagę na właściwą segregację śmieci.

Dzieci wraz z rodzicami zostały zaproszone do włączenia się do 28. Akcji Sprzątanie Świata – Polska 2021 skoncentrowanej na pracy w domu i najbliższej okolicy.