"Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję."

Liczba odwiedzających: 592
"Sprzątanie Świata - Polska 2020"

sprzatanie_swiata.jpg (28 KB)
Akcja Sprzątanie świata – Polska, która w tym roku jest realizowana pod hasłem „Plastik? Redukuję. Rezygnuję. Segreguję” jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie.

Plastik towarzyszy człowiekowi współczesnemu niemal na każdym kroku. Stosy psujących krajobraz śmieci – nie tylko w miejscu naszego wypoczynku – to widok, który nie jest nam obcy. Niepokoją nas doniesienia o plażach usłanych plastikowymi butelkami, reklamówkami, torebkami foliowymi, które przez zwierzęta morskie są połykane, ponieważ wyglądem przypominają meduzy. W ciągu ostatniego roku media pisały także o wielorybach znalezionych na plażach Majorki, Filipin, Tajlandii, Indonezji. W ich żołądkach było od kilku do kilkudziesięciu kilogramów plastiku, w tym setki jednorazowych siatek.

Blisko 80% wszystkich plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie. Jedną trzecią plastiku w oceanach stanowią mikrowłókna uwalniające się z ubrań podczas prania. Drugim poważnym źródłem zanieczyszczeń są nieprawidłowo zutylizowane plastikowe śmieci, które dostają się do okolicznej sieci wodnej, a następnie docierają do większych zbiorników. W styczniu tego roku „Newsweek” informował o niepokojących wynikach badań naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego, według których plastik ląduje nie tylko na wysypiskach i w morzach, lecz także na naszych talerzach. Drobinki plastiku wykryto w rybach, owocach morza, soli morskiej, piwie, a nawet miodzie i wodzie butelkowanej.

Plastik w liczbach
330 milionów ton plastiku produkowanych jest na świecie w ciągu roku.
38 miliardów kawałków plastiku znaleziono na niezamieszkanej wyspie Henderson na południowym Pacyfiku.
12,7 miliona ton plastikowych śmieci trafia każdego roku do oceanów.
450 lat rozkłada się w morzu plastikowa butelka.
90% morskich ptaków ma plastik w swoich wnętrznościach.
80% plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie.
Co minutę do oceanów trafia zawartość 1 śmieciarki pełnej plastikowych odpadów.

Każdy z nas może zahamować falę plastiku. Wystarczy stopniowo ograniczać ilość plastiku w życiu codziennym. Na początek postarajmy się chociaż jeden tydzień w miesiącu: nie kupować produktów wykonanych z plastiku, opakowanych w plastik oraz robić zakupy bez użycia jednorazowych „foliówek”.

Działania zorganizowane w naszym przedszkolu w ramach akcji "Sprzątanie Świata - Polska" mają zachęcać do zmiany nawyków w kierunku ograniczania ilości odpadów, a szczególnie plastiku.