"Mieszkam w Legionowie, jestem Polakiem"

Innowacja pedagogiczna

original.jpg (19 KB)

"Mieszkam w Legionowie, jestem Polakiem" - to innowacja pedagogiczna opracowana przez nauczycielkę przedszkola p. Justynę Brańską - Adam.

Innowacja w sposób znaczny rozszerza punkt 15 z podstawy programowej wychowania przedszkolnego - Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.

Realizacja przewidziana jest na lata szkolne 2020/2023.

Istotą innowacji jest rozwijanie u dziecka poczucia przynależności i więzi emocjonalnej z rodziną, społecznością lokalną, regionem, państwem, społecznością europejską zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami w relacjach ze środowiskiem;

- Przekazanie dzieciom określonych wartości społecznych i kulturowych.

- Rozbudzanie u dzieci poczucia przynależności do „swoich korzeni”.

- Kształcenie postaw szacunku dla dziedzictwa kulturowego regionu, Polski, Europy.

- Budzenie zainteresowania kulturą ludową, tradycjami, zwyczajami regionalnymi  .

- Poznanie twórców ludowych wraz z twórczością.

-Uwrażliwianie na piękno i niepowtarzalność miejsc naszego regionu i kraju.

- Dostrzeganie udziału kultury regionalnej w kulturę polską i europejską

- Rozwijanie  aktywności intelektualnej, czynnościowej  i ekspresyjnej dzieci.

- Rozbudzanie twórczej postawy wobec siebie i świata.

Wprowadzenie tej innowacji jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy świat staje się jedną globalną wioską.

Musimy zadbać aby nasze dzieci, a potem młodzież nie zatraciły poczucia własnej tożsamości.

Dzieci z grupy V, realizują innowację już drugi rok.