W szkółce leśnej w Skierdach

26.10.2021- dzieci z grupy III odwiedziły szkółkę leśną w Skierdach (Nadleśnictwo Jabłonna) - jedną z 16 najnowocześniejszych szkółek tzw. kontenerowych w Polsce. Możliwości technologiczne tej szkółki  pozwalają na trzy cykle produkcyjne - siewy wiosną – w marcu, kwietniu i maju. Daje to możliwość wyhodowania ok. 3,5 mln. sztuk sadzonek gatunków iglastych: sosen, świerków i modrzewi oraz 0,5 mln sztuk sadzonek liściastych : dębów, buków, brzóz, lip oraz klonów.

Na miejscu powitała nas pani leśnik, która zaprosiła wszystkich do sali konferencyjnej na pogadankę tematyczną. Pani leśnik opowiadała min. o  zwierzętach zamieszkujących lasy i ich zwyczajach. Informacje były niezwykle interesujące.

Kolejnym etapem zajęć  było oprowadzenie dzieci po terenie szkółki.

Na początku pani leśnik zaprosiła dzieci do  hali siewu, gdzie przedstawiła cykl produkcyjny sadzonki, a następnie pokazała plantacje min. świerków, modrzewi, lipy, sosny, które zrobiły na dzieciach ogromne wrażenie.

Dzieci miały okazję zobaczyć, jak przy pomocy ludzi dba się o rozwój naszych pięknych lasów oraz ile trudu i czasu potrzeba, aby z małego nasionka wyrosło drzewo.

Dzięki takim spotkaniom dzieci uczą się szacunku i miłości do przyrody.